W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja i głównie ta data kojarzy się nam ze świętem wszystkich mam. Tradycja jego obchodzenia właśnie tego dnia ma już ponad 100 lat i sięga 1914 roku. Polska jest jednak w tym przypadku wyjątkiem. Jak to wygląda w innych krajach?
W wielu państwach Dzień Matki jest świętem ruchomym. Najwięcej krajów obchodzi je w drugą niedzielę maja. Są to m.in. Stany Zjednoczone, Brazylia, Kanada, Czechy, Słowacja, Dania, Grecja, Włochy, Japonia, Niemcy, Holandia, Ukraina, Turcja, a także RPA, Bahamy, Singapur, Wietnam oraz kilkadziesiąt innych krajów
Ale nie wszystkie. Norwegowie Dzień Matki obchodzą w drugą niedzielę lutego. Brytyjczycy, Irlandczycy i Nigeryjczycy w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Na Węgrzech, Litwie, a także w Portugalii, Rumunii, Hiszpanii i Mozambiku mamy świętują w pierwszą niedzielę maja. Ostatnia niedziela tego miesiąca należy z kolei do mam z Algierii, Francji, Szwecji i kilku innych krajów. W Luksemburgu Dzień Matki przypada w drugą niedzielę czerwca, w Malawi w drugi poniedziałek października, a w Rosji w ostatnią niedzielę listopada.
Kilka innych krajów, podobnie jak Polska, ma wpisany Dzień Matki do kalendarza na stałe. Egipt, Arabia Saudyjska oraz kilka innych państw Bliskiego Wschodu obchodzi ten dzień 21 marca, na Białorusi składają mamom życzenia 14 października, a w Indonezji 22 grudnia.
Może trudno się połapać, kiedy Dzień Matki obchodzi się w poszczególnych krajach, ale dla nas najważniejsza jest data 26 maja. W porównaniu z innymi krajami może być to data nietypowa, ale także wyjątkowa